Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Minął rok, czyli subiektywny przegląd 2009 roku w gminie Lubanie

Styczeń

*** Powitanie Nowego Roku na tradycyjnym spotkaniu plenerowym przed Urzędem Gminy.

*** Zespół Pieśni Dawnej z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego był gościem specjalnym Koncertu Noworocznego w Gminnym Ośrodku Kultury,

*** Kompleks boisk sportowych był miejscem XVII  Gminnego Finału  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Po skrupulatnym przeliczeniu zebranych pieniędzy okazało się, że pobito ubiegłoroczny rekord zbiórki, bowiem zebrano 7 tys. 622 złote, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca stanowi 1 złoty i 61 groszy.

Darczyńcy WOŚP: Urząd Gminy Lubanie, ZGK "GRONEKO" sc., SP Ustronie, Tłocznia Gazu „Gąbinek”, Gminny Ośrodek Kultury w Lubaniu, Zespół Szkół Lubanie, SP Przywieczerzyn, Aneta i Tomasz Drzewieccy, Hanna Piekarska, Hanna i Wojciech Mierzwiccy, Jan Mazurkiewicz, Ewa i Wojciech Chrząszcz, Elżbieta Głowacka, Adela i Czesław Makowscy, Małgorzata i Saturnin Walczak, Konrad Lewandowski, Stefan Dębczyński, Magdalena i Piotr Marciniak, Małgorzata Małecka, Agnieszka Przybysz, Grażyna i Janusz Lambarscy, Tomasz Głowacki, Europol Gaz, Morfeusz, Polineusz, Art – Bet Mieczysław Frankiewicz, Ar-Bud, Artus, SPEC Ciechocinek, Jantur, Bar „Sandacz” - Edward i Grażyna Pruchniccy, Studio Kosmetyczno – Fryzjerskie Daniela Kryski, Spółdzielnia Usługowo – Handlowa Lubanie, WOPR, PZU i Gres – Mar.

*** Mieszkańcy wsi Ustronie wybrali nowego sołtysa. Po rezygnacji Andrzeja Chlewickiego zdecydowano, że obowiązki sołtysa pełnić będzie Zofia Sołtysiak.

*** Franciszek Złotnikiewicz, wicemarszałek woj, kujawsko – pomorskiego oraz radny województwa Sławomir Kopyść podsumowali w lubańskim Przedszkolu Samorządowym „Program  Nauczania Początkowego IBM KidSmart”. Z tej okazji samorządowcy przekazali maluchom zestaw komputerowy zaprojektowany i stworzony z myślą o najmłodszych użytkownikach.

Luty

*** Henryk Kafarski nowym trenerem IV ligowej drużyny LTP.

*** W wyniku wyborów uzupełniających do Rady Gminy Lubanie mandat radnego powierzono Saturninowi Kokowiczowi.

*** Kolędnicy z Mikanowa i Lubania uczestniczyli w XX Korowodzie Grup Zapustnych organizowanym przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Marzec

*** „W miłości powinno się walczyć bezustannie przeciw potworowi, który pożera wszystko: przyzwyczajeniu” mottem  „Koncertu Walentynkowego” w Gminnym Ośrodku Kultury.

*** Początek konsultacji społecznych w sprawie kwestii środowiskowych związanych z realizacją inwestycji „Budowa autostrady płatnej A1 Gdańsk – Gorzyczki odcinek Czerniewice – Kowal, w zakresie przebiegu przez gminę Lubanie”.

*** Radni podjęli uchwałę o stanowisku gminy Lubanie w zakresie modernizacji zapory wodnej we Włocławku.

*** Odbyła się uroczystość, na której głównymi bohaterami były  pary  obchodzące 50. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego: Urszula i Paweł Piórkowscy z Siutkówka, Cecylia i Izydor Słomczewscy z Janowic, Irena i Józef Walczak z Probostwa Górnego, Urszula i Jan Czerwińscy z Siutkówka oraz Władysława i Stanisław Ryszewscy z Gąbinka.

*** Rozpoczęto roboty modernizacyjne i adaptacyjne w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Lubanie.

*** Od zwycięstwa rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze LTP Lubanie, którzy na własnym boisku pokonali 2:1  faworyzowaną drużynę Notecianki Pakość, lidera IV. ligowej tabeli.

Kwiecień

*** Z inicjatywy logopedy Ewy Wojtulskiej i przy wydatnej pomocy nauczycieli Romualdy Możdżeń oraz Beaty Pruchnickiej zorganizowano „Gminny konkurs logopedyczny”, w którym udział wzięli uczniowie klas drugich i trzecich szkół podstawowych w Przywieczerzynie, Ustroniu i Lubaniu.

*** Z udziałem uczniów z Pomorza i Kujaw, w Brusach (woj. pomorskie) przeprowadzono półfinałową rozgrywkę IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II. W silnej stawce uczestników znaleźli się również reprezentanci lubańskiego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II – Aleksandra Szczesna i Mateusz Zwierzchowski ze szkoły podstawowej (opiekun Barbara Kaźmierczak) oraz Nicola Kokowicz i Monika Bednarek z gimnazjum (opiekun Barbara Rolirad).

Maj

***  Przekazanie w użytkowanie rozbudowanej i wyremontowanej remizy OSP Lubanie było jednym z ważniejszych punktów programu „Strażackiej majówki”. Na uroczystym apelu dh Piotr Urbański otrzymał Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”, a brązowymi wyróżniono dh dh Przemysława Kurdubskiego, Łukasza Jaworskiego, Emiliana Łapciaka, Mariusza Kulpę, Błażeja Wesołowskiego i Michała Klonowskiego, natomiast odznaką „Strażak wzorowy” uhonorowano dh Artura Ulkowskiego.

*** Uczniowie wszystkich klas lubańskiego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II uczestniczyli w długofalowym konkursie, jaki zorganizowano w ramach Dni Unii Europejskiej, a którego kulminacyjnym punktem była pierwsza gminna Parada Schumana, która przeszła główną ulicą Lubania.

*** Gmina  wzbogaciła się o szereg nowych elementów, które w istotny sposób wpływają na wygląd i estetykę, a są nimi kolorowe konstrukcje, ustawione na granicy gminy  w  Mikanowie, Tadzinie, Siutkówku, Włoszycy, Gąbinku i Kałęczynku.

*** Gościliśmy blisko czterystu osobową kawalkadę uczestników wycieczki rowerowej na trasie Włocławek – Nieszawa, zorganizowanej pod patronatem Andrzeja Pałuckiego, prezydenta Włocławka i Andrzeja Nawrockiego, burmistrza Nieszawy. Rowerzystom pierwszy postój zaplanowano w Gąbinku, gdzie m.in. powitali ich wójt Sławomir Piernikowski  oraz Paweł Pilak, wiceprzewodniczący RG.

*** Pod patronatem wójta gminy Lubanie przebiegał I regionalny konkurs twórczości plastycznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, któremu przyświecało motto „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swojej godności i prawach. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa”.

Czerwiec

*** SP Przywieczerzyn gospodarzem międzyszkolnych zawodów sportowych o puchar wójta gminy Lubanie.

*** Rościmin w gminie Mrocza był miejscem Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych. W kategorii dziecięcych zespołów pieśni i tańca dwa pierwsze miejsca zdobyły – „Malwy” z włocławskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” i grupa „Koraliki” z Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Nadwiślańskie”.

*** Finał rozgrywek sezonu 2008/2009 o mistrzostwo IV ligi kujawsko – pomorskiej. W ostatnim meczu rundy wiosennej LTP Lubanie pokonało na swoim boisku  Kujawiaka Kowal 7:1 i ostatecznie zajęło 10. miejsce w ligowej tabeli.

*** Zarząd LTP podjął  decyzję o nieprzedłużeniu umowy z Henrykiem Kafarskim, a obowiązki trenera powierzono Januszowi Piwońskiemu.

Lipiec

*** Grupa „Koraliki” z Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Nadwiślańskie” z Lubania zdobyła I miejsce w kategorii „Zespoły dziecięce” na XXXVIII Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku.

*** Radni zdecydowali o zmianie przewodniczącego Rady Gminy. Dotychczasowy przewodniczący Bogumił Kurant zrezygnował z funkcji i w wyniku wyborów jego obowiązki przejął Paweł Pilak, wcześniej wiceprzewodniczący RG.

Sierpień

*** Jan Kuczyński to postać nietuzinkowa w gminie Lubanie. Jest muzykiem potrafiącym grać praktycznie na każdym instrumencie i pewnie dlatego nigdy nie narzekał na brak zajęć. Przede wszystkim uczył muzyki. Pracował w lubańskiej szkole podstawowej, grał w orkiestrze strażackiej, tworzył wiele zespołów, których repertuar oparty był na autentycznym folklorze Kujaw i innych regionów.

17 sierpnia br. pan Jan obchodził 90. rocznicę swoich urodzin. Z tej okazji w lubańskim Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowano uroczyste spotkanie z dostojnym jubilatem, na którym nie zabrakło kwiatów i życzeń od przyjaciół, a wójt Sławomir Piernikowski wręczył panu Janowi okolicznościowy list od lubańskiego samorządu.

*** Piknik sportowy   m.in. z prezentacją IV – ligowej drużyny LTP, meczem finałowym turnieju dzikich drużyn o puchar wójta gminy Lubanie oraz zawodami rekreacyjno – sportowymi dla reprezentacji sołectw.

*** Inauguracja rundy jesiennej piłkarskiego sezonu 2009/2010 o mistrzostwo  IV ligi kujawsko – pomorskiej. 

Wrzesień

*** 6 września na stadionie LTP odbyły się dożynki gminne „Lubanie 2009”.

*** „Święto pieczonego ziemniaka” w Szkole Podstawowej Ustronie.

*** Zespół „Otium” (Arkadiusz Augustynowicz - instr. perkusyjne, Mirosław Niemczyk -  skrzypce, Bogumiła Zaborowska - śpiew, Piotr Chaberski - git.bas., Roman Kozicki - klarnet, akordeon i Janusz Szałek – gitara) koncertował we włocławskiej Starej Remizie.

*** Rozstrzygnięto konkurs „Zieleń Naszej Małej Ojczyzny”, którego inicjatorem była komisja rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska Rady Powiatu Włocławskiego. Celem konkursu było propagowanie rozwoju terenów zieleni publicznej na obszarze Powiatu Włocławskiego i adresowano go do właścicieli bądź zarządzających terenami publicznymi takimi, jak skwery, tereny zieleni przyulicznej, parki, stadiony, tereny wokół budynków użyteczności publicznej – kościołów, bibliotek, budynków oświatowych, przychodni, hoteli, agrofarm, itd. W kategorii „Tereny zieleni wokół budynków użyteczności publicznej” I miejsce przyznano Szkole Podstawowej Wilkowice, a II miejsce Zespołowi Szkół w Lubrańcu – Marysinie, natomiast w kategorii „Tereny publiczne” wyróżniono gminy Lubraniec, Choceń oraz Lubanie za urządzenie terenów przyulicznych.

Październik

*** Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowano spotkanie, w którym udział wzięli m.in. czynni i emerytowani nauczyciele, pracownicy administracji oraz dyrektorzy gminnych szkół, ks. kanonik Marian Jaros, proboszcz miejscowej parafii, Paweł Pilak, przewodniczący Rady Gminy  i wójt Sławomir Piernikowski.

Listopad

*** Zakończyła się runda jesienna sezonu 2009/2010 o mistrzostwo IV ligi kujawsko – pomorskiej. Drużyna LTP zajęła ostatecznie 15. miejsce w ligowej tabeli.

*** Inauguracja rozgrywek o mistrzostwo Włocławskiej Ligi Koszykówki Amatorskiej z udziałem LTP – Basket oraz Groneko.

*** Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej Ustronie.

Grudzień

***  W Szkole Podstawowej Ustronie zakończył  się XXVII Rajd Świąteczno – Noworoczny, organizowany przez Oddziałową Komisję Turystyki Pieszej we Włocławku oraz włocławski Oddział Kujawski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego.

*** W Zespole Szkół im. Jana Pawła II odbył się I memoriał Ryszarda Junga w piłce ręcznej chłopców.

*** W wyniku wyborów uzupełniających radną gminy Lubanie została Barbara Budzyńska.

*** Przygotowania do powitania Nowego Roku 2010.