Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

To jeszcze nie koniec

Za nami dopiero kilka dni astronomicznej zimy, ale z zapowiedzi synoptyków wynika, że to prawdopodobnie jeszcze nie koniec  pogodowych perturbacji. Opady śniegu  na terenie gminy nie spowodowały utrudnień w komunikacji i praktycznie wszystkie drogi    były i są przejezdne:

- Być może nie wszędzie drogi były odśnieżone na całej szerokości pasa jezdnego, ale to normalne o tej porze roku – mówi wójt Sławomir Piernikowski. - Najważniejszym zadaniem jest utrzymanie drożności i umożliwienie dojazdu do szkół w Ustroniu, Przywieczerzynie i Lubaniu oraz do poszczególnych miejscowości w gminie.

Jak już informowaliśmy, lubański samorząd na mocy porozumienia przejął od Starostwa Powiatowego zadania związane z utrzymaniem przejezdności  dróg powiatowych.  Czy te obowiązki są wykonywane w zadowalającym stopniu?

- Do zimowego utrzymania dróg powiatowych wykorzystujemy sprzęt, jakim dysponujemy, a w przypadku intensywniejszych opadów śniegu korzystamy z pomocy firm, z którymi współpracujemy – dodaje wójt S. Piernikowski. - Jak dotąd współpraca przebiega bez zakłóceń, co na pewno odczuli użytkownicy dróg.

Zima i jej skutki stawiają przed każdym samorządem nie tylko obowiązki w zakresie zapewnienia przejezdności dróg. Zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia lub środowiska po intensywnych opadach atmosferycznych, w tym śniegu.

- Ta część wymogów normatywnych znajduje zastosowanie w naszych obiektach i dlatego usunęliśmy nadmiar śniegu na dachach m.in. hali sportowej, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Przedszkola Samorządowego - powiedział wójt Sławomir Piernikowski. -To powiększa koszty działania zimą, ale bezpieczeństwo użytkowników jest najważniejsze.